Uzáver patent foramen ovale vs. medikamentózna liečba pre kryptogénnu CMP: metaanalýza randomizovaných kontrolovaných štúdií
Účinnosť uzáveru patent foramen ovale (PFO) pre kryptogénnu mozgovú príhodu je kontroverzná. Súčasné odporúčania nie sú naklonené k rutinnému uzatváraniu PFO u pacientov s kryptogénnou CMP. Kolegovia z National Heart and Lung Institute Imperial College London, realizovali metaanalýzu randomizovaných kontrolovaných štúdií porovnávajúcich uzáver PFO a medikamentóznu liečbu v prevencii rekurentnej CMP u pacientov s PFO. Systematicky preskúmali všetky štúdie, ktoré porovnávajú uzáver okluderom s medikamentóznou terapiou pre kryptogénnu mozgovú príhodu u pacientov s PFO. Primárnym endpointom účinnosti, analyzovaným na základe „intention-to-treat“, bola recidivujúca mozgová príhoda. Primárny bezpečnostný endpoint bola novovzniknutá fibrilácia predsiení. Do metaanalýzy bolo zahrnutých päť štúdií (3440 pacientov), pričom 1829 pacientov bolo randomizovaných pre uzáver a 1611 pacientov pre medikamentóznu liečbu.
- U všetkých pacientov uzatvorenie PFO bolo superiórne voči medikamentóznej liečbe na prevenciu CMP.
- Riziko fibrilácie predsiení sa významne zvýšilo pri uzávere okluderom.
- U pacientov s veľkými skratmi bol uzáver PFO spojený s významnou redukciou výskytu CMP, zatiaľ čo u pacientov s malým skratom sa nedokázalo významné zníženie výskytu CMP.
- Nebol žiadny efekt prítomnosti alebo neprítomnosti aneuryzmy predsieňového septa na výsledkoch.
U vybraných pacientov s kryptogénnou cievnou mozgovou príhodou je uzáver PFO lepší ako medikamentózna liečba v prevencii ďalšej cievnej príhody - to platí najmä pre pacientov so stredne veľkými až veľkými skratmi. Autori metaanalýzy odporúčajú zohľadniť tieto výsledky v guidelines.
- Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte